Posjetiti Rim u svako godišnje doba je moja iskrena preporuka, ali u jesen on odiše posebnom čarolijom, zbog mediteranske klime, u listopadu još traje „bablje ljeto“, a temperature su idealne. Ovo je bio moj treći posjet Rimu, prvi jesenski, no svaki put me očara i nakon povratka treba malo vremena da moj svijet sjedne ponovno na svoje mjesto. Prekrasni dani moje jeseni u Rimu su prošli sadržajno, pješačila sam satima po toj kolijevci zapadne civilizacije, veličanstvenom svjedoku moći i snage gdje na svakom koraku nailazite na povijesnu vrijednost, iza svakog ugla vas očekuje fontana, bazilika, zidine, muzej… Romantične ulice su pune šarmantnih restorana, caffetteria i šarenih trgovina, koji god je vaš osobni interes za posjet ovom gradu, nikako nećete ostati uskraćeni, a najbolje je iskoristiti od svega pomalo, zato;
Krenimo u šetnju Rimom
Kao prvu postaju bih preporučila Španjolski trg koji je središte rimske kozmopolitske i umjetničke četvrti i tu ćete u potpunosti osjetiti nevjerojatnu atmosferu i energiju Rima. Tamo se nalaze najpoznatije otvorene stube na svijetu koje vode do crkve Trinitá dei Monti odakle seže divan pogled na grad. Moja preporuka je svakako posjetiti ga noću, a budući da sam imala privilegiju boraviti tamo u noćima punog mjeseca, na mojim fotkama je čest motiv.
Laganom šetnjom dalje uskoro ćete naići na kraljicu svih fontana u Rimu, najljepšu baroknu fontanu na svijetu – Fontanu di Trevi, legenda kaže da ako u nju bacite novčić, povratak u Rim je neizbježan, zato – osigurajte ponovni susret. Ponovno preporučam posjet osim tijekom dana, obavezno i noću, jer joj osvjetljenje daje jedan poseban čar, a dojam uz pun mjesec na nebu je nestvarno lijep…
Ako krenete desno od Španjolskih stuba, u suprotnom smjeru od puta koji vodi do Fontane di Trevi naći ćete se na Piazzi del Popolo (Narodni trg), eliptičnom trgu koji se nalazi u samom srcu Rima, a oduševiti će vas sa svoje dvije fontane – Neptunova fontana i Fontana božice Rima, dvije simetrične crkve – Santa Maria dei Miracoli i Santa Maria in Montesanto, Setijevim obelisko te još jednom crkvom Santa Maria del Popolo. Sve to se nalazi na jednom trgu, a svaka crkva krije umjetničke slike, vitraje, freske, kupole, oko fontana se nalaze skulpture sve redom nastale kao plod rada zvučnih imena s jakim alegorijskim porukama. Ako se stepenicama popnete na brdo Pincio sve navedene ljepote imati ćete na dlanu.
Na putovanju kroz rimsku povijest svakako ćete stići i do Rimskog Koloseuma, jednog od najljepših primjeraka arhitekture starog Rima, koji je 2007. uvršten na popis sedam novih svjetskih čuda. U njemu su održavane čuvene borbe gladijatora, a mogao je primiti čak 50.000 gledatelja. Koliko je Koloseum važan za Rim najbolje opisuje citat Venerablea Bede: “Dok Koloseum stoji, stajat će i Rim; kada Koloseum padne, past će i Rim; kada padne Rim, past će i svijet!” Središte političkog i gospodarskog života antičkog Rima, Rimski forum, bio je simbolizirajući centar cijelog Rimskog Carstva, koje se protezalo do Grčke, Sicilije i Kartage. Danas su vidljivi samo ostaci tog središta koji su iskopani tek u 19. stoljeću, a različiti požari i barbarstvo kroz povijest, učinili su svoje te umanjili njegovo veličanstvo. Bez obzira na to, samim dolaskom na ovo mjesto, osjetite da ste u središtu europske povijesti te uz malo mašte i poznavanja povijesti, možete ga zamisliti u punom sjaju.
Vatikan je najmanja država svijeta površine 0.44 km2, a građevine poput bazilike sv. Petra i Sikstinske kapele se smatraju jednim od najvećih svjetskih dostignuća na polju kulturne baštine koji uključuju poznate umjetnike poput Botticellija, Berninija, Rafaela i Michelangela. Preporuka je doći i uživati u ovom muzeju na otvorenom, riječi su nekada suvišne.
Kad ste već u Vatikanu, produžite do Vrta naranči, jednog od skrivenih dragulja Rima, jer za njega većina turista ne zna, pa vam garantira odmor od gužve i buke.
Anđeoska tvrđava se nalazi desno od Vatikana, na obali rijeke Tiber, udaljena pet minuta hoda i izvorno je bila mauzolej cara Hadrijana, tijekom godina je prošla prenamjene i promjene da bi od 1933. bila restaurirana i pretvorena u muzej u kojem možete vidjeti sljedeće zanimljivosti; Spiralni pogrebni prilaz, Stubište Aleksandra VI., Dvorana za oružje i mačevanje, Sudska dvorana, Freska: Pravda pripisuje se Domenicu Zagi, Kapela Leona X.: Michelangelovo pročelje, Sale di Clemente VII sa zidnim slikama, Cortille del Pozzo, Zatvori (Prigione storiche), Sala Paolina, Pogled iz lođe Pavla III.
Na tvrđavu se nadovezuje Anđeoski most na kojem se nalaze predivni kipovi anđela, ali i dva apostola i sveca svetog Petra i Pavla.
Svakako posjetite još…
Posjetite i crkvu Sv. Petra u okovima u kojoj se čuvaju relikvije okova kojima je sveti Petar bio okovan, tu se nalazi i slavni Michelangelov kip Mojsija koji zapravo ‘sjedi’ na grobu pape Julija drugog, zanimljivo je da kip Mojsija ima rogove i to zato jer su riječi „rogovi“ i „aureola“ vrlo slične, pa je došlo do nesporazuma prilikom narudžbe 😊 Ova crkva je važna za nas jer se tu nalazi i grob slavnog hrvatskog umjetnika Julija Klovića, najznačajnijeg minijaturista onog doba.
Još bih spomenula i antičku baziliku Santa Maria Maggiore građenu u starokršćanskom stilu čija me unutrašnjost ostavila bez daha, a zanimljiva je činjenica da posjeduje najviši zvonik od svih rimskih crkava.
Ukratko
Naravno da to nije sve, Rim sadrži nepreglednu količinu umjetničkih djela i ako bih išla redom i detaljnije mogla bih napisati cijelu knjigu, osim „ključnih“ punktova koje sam navela, a ako se odlučite Rim proći pješice što je ujedno i moja preporuka, na gotovo svakom koraku ćete se susretati s manjim ili većim građevinama, spomenicima i fontanama uz koje vrijedi zastati. U Rimu je odlično, kako i naslov kaže – što se većina kulturno povijesnih spomenika nalazi na otvorenom, te samim time ne morate čekati u dugim redovima za ulazak u muzeje i gubiti vrijeme kao u nekim gradovima i sve je nekako dostupnije, jedino karte za Vatikanske muzeje preporučam kupiti online. Šetnja od Vatikana do Piazze del Popolo uz rijeku Tiber traje oko dva sata, pa ako uračunate usput još malo razgledati, ručati i zastati radi kave ili kupnje za to vam treba jedan cijeli dan. Iz osobnog iskustva, tu šetnju preporučam svakome tko je u Rimu već bio ili onima koji nisu – da ju ostave za zadnji dan kada su ključni spomenici ranije detaljnije razgledani. Ta šetnja je meni zaokružila posjet Rimu, odnosno, dala jednu cjelovitu sliku gdje se što nalazi i “smanjila” osjećaj udaljenosti među pojedinim punktevima, nazvala bih to panoramsku, opuštajuću šetnju Rimom. Rim je odlično povezan Metro linijama, te ga je vrlo jednostavno koristiti, cijena karte je 1,5 eura i vrijedi 90 minuta, lokalni taxi (ne uber!) ima vrlo pristupačne cijene, pa ako zakasnite na zadnju metro vožnju, a niste raspoloženi za šetnju, postoji i ta opcija, naravno, nije naodmet unaprijed pitati za cijenu do vašeg odredišta. Više fotografija možete vidjeti na mom InstaStoryju, a uskoro donosim i blog o gastronomiji, shopingu i smještaju u Rimu.